سخن سردبیر

چکیده

شصت سال گذشت
پیش از آغاز کار سازمان زمین‌شناسی کشور (1962/1341) بیشتر بررسی‌های زمین‌شناسی ایران به‌وسیله شرکت ملی نفت ایران و دیگر شرکت‌های نفتی صورت می‌گرفت. داده‌های به‌دست آمده از تمامی این بررسی‌ها در سال 1338 به‌صورت نقشه زمین‌شناسی ایران در مقیاس 1:250،000 و در 6  برگ به‌وسیله شرکت ملی نفت ایران منتشر گردید.
از آنجاکه وظیفه شرکت‌های نفتی بیشتر جنبه اقتصادی داشت و در پیرامون کشف و استخراج نفت و گاز دور می‌زد، کم کم احساس می‌شد که برای پژوهش‌های سیستماتیک زمین شناختی و اکتشافی باید چاره‌ای اندیشید و از این دیدگاه فکر ایجاد سازمان زمین‌شناسی کشور قوت گرفت و قانون تأسیس سازمان زمین‌شناسی کشور در دی ماه سال 1338 از تصویب مجلس‌های شورا و سنا گذشت.
یکی از مشکلات بنیادین سازمان در آغاز کار، گرد آوردن کارشناسان مورد احتیاج بود. بنابراین سازمان مجبور شد کادر خود را از میان فرهیختگان رتبه‌های نخست دانشگاهی داخلی و خارجی تأمین نماید و در کارآموزی آنان همت گمارد. با توجه به این نکته، در آغاز کار و با توجه به نیاز به وجود کارشناسان خارجی، تصمیم گرفته شد تا از کمک‌های فنی سازمان ملل استفاده شود و این اقدامات منجر به بستن موافقتنامه میان دولت ایران و سازمان ملل گردید.
از 60 سال گذشته سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور به عنوان یک مجموعه حاکمیتی و تخصصی، بازوی اجرایی وزارت صتعت معدن و تجارت در آغاز چرخه معدنکاری است که با در اختیار داشتن مزیت‌های رقابتی مناسب از جمله بهره‌گیری از توان تخصصی و نیروهای کارآمد متخصص، دسترسی به فناوری‌های روز دنیا، گستردگی مراکز فعالیتی مناسب در سطح کشور و همچنین حضور در مجامع علمی بین‌المللی قادر به ارتقای سهم بخش معدن در حوزه علوم زمین و کشف ذخایر معدنی شده است.
به مناسبت بزرگداشت شصتمین سالگرد تأسیس این سازمان، مراسم تجلیل از پیشکسوتان سازمان زمین‌شناسی، افتتاح آزمایشگاه‌های به روز کانه‌آرایی و شیمی انجام شد و پروژه‌های فراوان دیگری در دستور کار است. بعلاوه، صعود به قله دماوند، به همت چند تن از کارشناسان سازمان انجام شد و پرچم این سازمان بر فراز قله دماوند به اهتزاز درآمد.
وظیفه خود می‌دانم شصتمین سالگرد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور را به تمامی فرهیختگان علوم زمین، کارشناسان و دانشجویان عزیز تبریک عرض نمایم.